Otobüs Bileti | Otobüsbileti.com.tr

Antartika (Keşfet )

Antarktika Nasıl Bir Yer ? Bir ülke değil el değmemiş bir kıtadır Antarktika. Güney yarım kürede bulunur ve etrafı okyanuslarla kaplıdır. Bu kıtanın neredeyse %96' buzlarla kaplıdır ve bu neden ile üzerinde insanlar yerleşmemiştir. Çünkü sadece %2' lik bir kara parçasına sahiptir.

Üzerindeki insan sayısı kaşifler nedeniyle yaz ayında 5000 ve kış ayında 1000'e yakın olmaktadır. Her ne kadar çetin bir soğuğa sahip olsa da birçok canlı türünü ve muhteşem bir görüntüyü içinde barındırmaktadır. Bu nedenle birçok canlının neslini devam ettirmesi için gereklidir. Sıcaklık derecesi -20 ve -70 C kadar düşmektedir. Toprakları üzende yaklaşık 2000 m kalınlığındaki buzlar dünyanın tatlı su oranının %70' ini oluşturmaktadır.

Devlet olamadığı için devlet yönetimine de sahip değildir. Uluslararası antlaşma ile yönetilmektedir. Yapılan arkeolojik araştırmalara göre 50 milyon yıl önce Antarktika Kıtası'nın etrafı bitki türleri ve hayvan türleri ile kaplıymış. Bu canlılığın yok olma nedeni olarak iklim koşullarındaki değişimler olarak gösterilir.

Kuru Vadi Antarktika kıtasının en bilinen yeridir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalar ile buz kütlelerinde meteorit taşlarına rastlamışlardır. Bu da bu kıta da bir uzay taşı patlaması yaşandığını göstermektedir.

Antarktika Gezilebilecek Bir Yer Mi?

Antarktika elinde imkanı olan her bireyin ölmeden önce görmesi gereken yerlerden biridir. Yapılan seyahatlerde kutup dairesinin iç kısmı gezilmeye yasaklanmıştır ve sadece araştırma yapan ekiplere izin verilmektedir. Kıta'ya Şili ve Ushuaia'dan yapılan gemi yolculuğu ile gidilir. Yapılan gezi turlarında Penguenler arasında yürüyüşler düzenlenir.

Bilimsel tesisler operatörlerin anlaşmaları ile ziyaret edilir. Antarktika gezilerinde merak edilen mutfağında ise belirli bir mutfak kültürü bulunmamaktadır. Çünkü yerleşik hayat olmadığı için yemeklerde de belirli bir kültür yoktur. Kaşifler ve ziyaretçiler için Penguen eti, fok balığının türlerinin yanı sıra süper boy yumurtalar Antarktika mutfağı yemekleri olarak sayılabilir.

Antartik Krill adındaki bu canlı Antarktika’da bulunan yosun ve planktonlar ile beslenen omega-3 ile zengin yağa sahip bir kabuksu deniz canlısıdır. İnsan vücudu içinde oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Deniz canlıları dışında soğuk iklime dayanıklı bazı mantar türleri de bulunmaktadır.