Otobüs Bileti | Otobüsbileti.com.tr

Asya (Keşfet)

Asya kıtası, güneyde Hint Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, doğuda Pasifik Okyanusu, batıda ise Avrupa kıtası ile çevrilidir.

Asya Kıtası Nasıl Gezilir?

Asya oldukça büyük bir kıtadır. Gezilecek birçok mekanı bulunur. Uçak, otobüs, gemi gibi ulaşım araçları ile beraber Asya kıtasını gezmek mümkün olacaktır. Bunun için Otobüsbileti.com.tr'yi gezerek bilet ayırtmak en uygunudur.

Asya'nın Gezilecek ve Görülecek Olan En Güzel Yerler Nerelerdir?

Asya'da gezilecek birçok yerin olduğuna daha önce de değinilmiştir. Oldukça farklı yerleri ile anılan Asya'nın kesinlikle görülmesi gereken mekanlarını sıralamak, okurlara bilgi sağlayacaktır.

1- Endonezya- Kawah Ijen, Java

Endonezya'da bulunan ve dünya üzerinde en önemli sülfür gölüne sahip olan Jawa Adası içerisinde Ijen adlı yanardağ bulunmaktadır. Oraya ulaşmanın çok zor olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Kahve çiftlikleri ve ormanlar arasından geçilerek ulaşılan bu mekanda, volkanik dağlardan lav yerine sülfür fışkırmaktadır.

2- Kamboçya- Siem Reap

Siem Reap adlı yer, Asya'yı ilk defa geziyor olanlar için oldukça güzel gelecektir. Kamboçya'nın kuzey doğusunda bulunan bu şehrin her yanında görülecek şeyler bulunabilir. Macera aktivitesi, mimari, gece hayatı, tarih her türlü alanda bulunacak şeyler vardır.

3- Çin- Pekin

Dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan Çin'de gezilecek birçok mekan bulunmaktadır. Ming Mezarları, Çin Seddi gibi yerlerin kesinlikle görülmesi gerekir. Aynı zamanda Wangfujing Caddesi, Qianmen Caddesi’ne uğrayarak alışveriş yapılmadan Çin'den dönülmemelidir.

Asya Mutfağı Yemekleri Nelerdir?

Asya mutfağı yemekleri, Asya kıtasının büyük olmasından ötürü çok fazla çeşitliliğe sahiptir. En meşhur yemekleri ise, noodle, sushi ve köri soslu tavuktur. Bunların üçünün tadı Türk damağına uygunluk göstermektedir.

1- Köri Soslu Tavuk

Köri baharatı ve krema ile beraber yapılan kızarmış ya da haşlanmış tavuğa bandırılan bu yemek, Asya kıtasında sürekli farklı şekillerde yapılmaktadır.

2- Noodle

Noodle, Türklerin eriştesine benzemektedir. Bu yemeğin çeşitli sebze ve etler ile harmanlandığını söylemek mümkündür.

3- Sushi

Balık ile yapılan suhsi yemeği, pirinç ile yapılmaktadır. Pirincin balık ile sarılması ile beraber yapılır ancak daha farklı şekillerde, daha farklı tarifler ile de hazırlanabilmektedir. Zencefil turşusu ve wasabi sosu ile servis edilmektedir.