Otobüs Bileti | Otobüsbileti.com.tr

Türkiye (Keşfet)

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ülke olarak tanınır Türkiye. Bu yüzden bu iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul şehri en çok gezilip görülen ve en çok beğenilen şehirdir. Bunu yurt dışındaki insanlarda bildiği için bazı insanlar İstanbul'u Türkiye'nin başkenti olarak bilmektedir. Bu durum ile dalga geçmek doğru olmaz çünkü atalarımız İstanbul'u yıllarca başkent olarak kullanmıştır. İstanbul Türkiye'nin en kalabalık şehridir (15.03 Milyon).

 Türkiye'nin En Çok Gezilen Yerleri

Son yıllarda Türkiye'nin şehir olarak en çok gezilen yerleri sırasıyla: İstanbul, Antalya, Edirne, Artvin oldu. Şehirden çok turistik yer olarak bakacaksak İstanbul'un birçok camisi sıralamada üst sıralardadır. Çünkü bu camiler hem tarihi eser niteliği taşır hemde alışılmışın dışında bir görkemi vardır.

Camilerden sonra en çok ziyaretçi alan yerlerden bazıları ise şunlardır: İstanbul Boğazı, Kapalı Çarşı, Dolma Bahçe Sarayı, Pamukkale Travertenleri, Mısır Çarşısı, Taksim Meydanı, Artemis Tapınağı, Nemrut Dağı ve Sümela Manastırı sadece bir kaç örnektir. Bu jeopolitik konumu en önemli olan ülkenin gezilecek ve görülecek daha birçok yeri vardır.

 Türkiye'nin Yemek Kültürü

Türklerin yemek kültürü diğer ülkelere göre çok daha farklı ve lezzetlidir. Lezzetin öznel bir kavram olduğunu söyleyebilirsiniz fakat Türk yemeklerini tadıp sevmeyen tek bir insan ile karşılaşmanız mümkün değildir. Çünkü çok çeşitli bir mutfağı vardır Türk insanının. Türkiye’yi ziyaret edip ülkesine dönen bir insan mutlaka ülkesindeki insanlara Türk mutfağından bahseder.

En çok ün salan Türk yemeği ise kebaptır. Kebabı ile ünlü olan iki şehir Adana ve Bursadır. Bu yüzden Türkiye'de kebap pazarlanırken Adana kebabı veya Bursa kebabı diye pazarlanır. Fakat her şeyi yerinde yemenin ayrı bir tadı vardır. Doğu kültüründe daha çok etli yemeklerin beğenildiğini söyleyebilirim. Buna paralel olarak çok çeşit yiyecek ortaya çıkmıştır. İçli köfte Diyarbakır'ın en meşhur yerel yiyeceklerindendir. Tabi ki bu koca Türkiye de çok daha farklı lezzetler vardır.

Adıyaman'ın meyir çorbası, Ankara'nın ankara tavası, Bingöl'ün burma kadayıfı, Hatay'ın kağıt kebabı, Mardin'in güvercin dolması gibi pek çok örnek vardır. Tabi bunları imkanlar ölçüsünde gidip yerinde tatmak en doğrusu olacaktır. Bunun içinde şehir şehir gezmek ve otobüs biletine ihtiyaç vardır. Otobüsbileti.com.tr gibi sitelerden bu biletlere ulaşabilirsiniz