Otobüs Bileti | Otobüsbileti.com.tr

Antik Kentler

Tarihi yapısıyla oldukça önemli olan antik kentler, bulundukları yöre ve insanlar hakkında geniş bilgiler edinmemizi sağlamaktadır. Çeşitli dönemler hakkında bilgi veren bu kentler, uygarlıklar hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarabilecek derecede önemli bir yapıya sahiptir.

Yüzlerce hatta binlerce yıl önce kurulan kentler, kalıntı olarak bugüne kadar gelebilmiş eski yerleşim alanlarıdır. Türkiye, oldukça çeşitli kültürel bir birikime sahip ülkeler arasındadır. Eski uygarlıkların kurulduğu yerler, ülkemizin coğrafi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple, Türkiye turistik gezilerin merkezi konumunda bir ülkedir.

Aspendos, Phaselis, Pergamon, Aperlai, Truva, Assos, Herakleia, Magnesia eski değerleri günümüze taşıyan önemli kentlerdir. Bunlar dışında; İzmir'de bulunan Efes antik kenti dünyada en iyi tanınan yerler arasındadır. Kars'ta bulunan Ani harabeleride bir başkadır. Çorum'da bulunan Hattuşaş, Aydın'da bulunan Milet' te mutlaka görülmesi gereken antik kentlerden bazılarıdır.

Muğla'nın Datça ilçesinde bulunan Knidos, Konya'da bulunan Çatalhöyük, Gaziantep'te bulunan Zeugma, Antalya'da bulunan Olimpos, Antalya'nın Kale ilçesinde bulunan Myra, Aydın Karacasu'da bulunan Afrodisias, Fethiye'de bulunan Xanthos kentleri, önemli eski çağ kentlerindendir.

Neden Antik Kentlere Gitmelisiniz?

Anlaşıldığı gibi, ülkemiz antik kentler açısından oldukça çeşitlilik göstermektedir. Hemen hemen her yörede eski çağlardan kalma bir kent bulunmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak yer alan kentler, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Böyle olunca, hem ülke içi hem de ülke dışı geziler sıklıkla yapılmaktadır.

Özellikle bu kentler arasında yer alan Efes, turist akımına uğrayan bir kenttir. Sadece bu kentler ile sınırlı olmayan eski çağ yapıları tapınaklar, tiyatrolar ve kaya mezarları ile de çeşitlenmektedir. En önemli eskiçağ yapısı olan Apollon Tapınağı, Yunanlılara ait bir tapınak olup, adını ışık, sanat ve güzellik tanrısı olan Apollon'dan almaktadır.

Otobüsbileti.com.tr aracılığıyla bu kentleri gezebilir, güzel bir tarihî yolculuğa çıkabilirsiniz. Kültürel miras bakımından önemli yere sahip olan eski çağ yapıları, tarihi anlamanıza yardımcı olacaktır. Siz de tüm bu şehirleri gezerek, güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla bir grup olarak da gidebileceğiniz bu yerler, eski çağda yaşayan insanların yaptıkları uğraşlar ve yaşadıkları coğrafyalar hakkında size detaylı bilgi verecektir.