Otobüs Bileti | Otobüsbileti.com.tr
Vize İşlemleri
Ana Sayfa » Vize İşlemleri

Vize İşlemleri

Vize işlemleri; Yabacı ülkelere girebilmek için, o ülkenin yetkili makamlarından alınan resmi belgeye vize denmektedir. Yurt dışı seyahatleri için vize ve vize işlemleri engel olarak görülse de bu işlemler günden güne daha da kolaylaşmaktadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay önceden yapmanız gerekmektedir.

Vize almak için başvurularınızı, ikamet adresinizin kayıtlı olduğu ile en yakın olan konsolosluklara giderek yapmalısınız. Vizenizi seyahat edeceğiniz ülkelerin başkonsolosluklarına, konsolosluklarına veya elçiliklerine başvurarak alabilirsiniz. Vize başvurunuzu bu birimlere yaptıktan sonra seyahat edeceğiniz ülkeye hangi amaçla gideceğinizi ve genel bilgilerinizi içeren formu doldurduktan sonra randevu için verilen tarihi beklemelisiniz.

Vize Almak İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Vize alabilmeniz için gerekli olan evraklar; son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık resim ve başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Schengen ülkeleri için 30.000 euro teminat bedeline sahip sağlık sigortası da gerekmektedir. Uçak rezervasyonlarınızı bir kaç ay öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Uçak rezervasyonu ve indirimli uçak bileti almak için Otobüsbileti.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Vize işlemleri süresince pasaportunuzun kullanım süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzda boş sayfalar bulunmalı ve yıpranmamış olmalıdır.

Vize Almak Ne Kadar Zor? Vize Almak Uzun Sürer Mi?

Kurumsal bir firmada sürekli çalışan kişilerin vize alması çok daha kolaydır. Fakat kurumsal bir firma bünyesinde çalışmıyorsanız ev tapusu, araba ruhsatı ve bankada ki para hesabınız gibi belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir. İşsiz kişilerin yeterli ekonomik güce sahip olamaması nedeni ile göçmen olarak değerlendirilip vize talebi ret edilecektir.

Vize süreleri genellikle değişkenlik göstermektedir. Vize talep amacınız, konsoloslukların yoğunluğuna göre vize alım süreleri değişmektedir. Vize işlemleri, genelde 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize alım süresini kısaltmak için konsolosluklardan önceden randevu almanız önemlidir.

Unutmayın ki devletler kendi aralarında ki politikalara göre hareket etmekte ve buna göre vize politikaları izlemektedir. Vize, ülkelerin egemenlik haklarından biri olduğu için, istedikleri kişiye vize verebilir veya vize taleplerini ret edebilirler.

Vize işlemleriniz olumlu sonuçlandıktan sonra, İtalya/Roma, Çin/Pekin, Çek Cumhuriyeti/Prag, Fransa/Paris, Fas/Marakeş ve Kamboçya/Siem Reap şehirleri mutlaka görülmesi gereken 10 şehir arasındadır. Bu bölgelere seyahatleriniz için uçak biletlerinizi Otobüsbileti.com.tr den indirimli alabilirsiniz.

Son Yorumlar